Alfa – ile pomieści niewielkie poddasze po adaptacji?

Dodano: 2017-07-11

Domy z poddaszem - to forma, która w przeróżnych odsłonach wybierana jest w naszym i innych regionach wyjątkowo chętnie. Pomimo rosnącej od kilku lat, niespotykanej popularności nowoczesnych parterówek, nadal wyobrażając sobie swój dom nieraz ciężko uciec od wizji aranżacji poddasza. I trudno się dziwić - jest to przestrzeń klimatyczna, ciepła, będąca wręcz archetypem domowego klimatu. W dodatku jego istnienie często wymuszają lokalne przepisy. Co czeka inwestora adaptującego poddasze na cele użytkowe?

Projekt domu Alfa jest jedną z naszych propozycji maleńkiego, bo do 90 m², domu o minimalnym programie funkcjonalnym. Jego cechą szczególną jest podatność na aranżację poddasza. Zabieg ten zwiększy powierzchnię użytkową domu, poszerzając tym samym jego pojemność i możliwości.

Alfa - propozycja aranżacji pokoju na poddaszu

    Pokój zaaranżowany na poddaszu w projekcie Alfa. Niewielka, przytulna sypialnia zapewni przyjemny sen lub wieczorny relaks.

 

Naturalnym założeniem jest zaplanowanie na poddaszu dwóch pokojów. Takie rozwiązanie prezentujemy na naszej stronie internetowej. W małym domu może się to wydawać ryzykowne. Inwestorzy często zachodzą w głowę, czy pomieszczenia okażą się wygodne. Często rozważają podwyższanie ścianek kolankowych. Oczywiście, pozwala to podwyższyć pokoje, kosztem zmiany wyglądu zewnętrznego budynku. Czy jest konieczne - warto zdecydować oglądając wizualizacje.

Planując przestrzeń poddasza, warto poświęcić więcej uwagi szczegółom. Odpowiednio dopasowane meble pozwolą zaoszczędzić miejsce, podkreślając wyjątkową formę tej przestrzeni. 

Alfa - propozycja aranżacji poddasza (korytarz)

   Odpowiednio dopasowane meble pozwolą zaoszczędzić miejsce, podkreślając jednocześnie wyjątkową formę tej przestrzeni

 

Powyższe rozwiązanie może zainteresować przede wszystkim osoby, które wprowadzają się do domu z dziećmi. Często mają one świadomość, że pociechy kiedyś opuszczą rodzinne gniazdo. Co jednak zrobić ze zwolnioną w ten sposób przestrzenią?
Pokoje można naturalnie użytkować na przeróżne sposoby. Kuszące jednak wydaje się wykorzystanie całej powierzchni poddasza. Rezygnacja z dzielenia go na mniejsze, zamknięte kawałki pozwoli odczuć, jak wielką przestrzenią naprawdę dysponujemy.

Przykładowa aranżacja poddasza na pokój kinowy. Możliwości jest bez liku - jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Planując otwarte poddasze, warto maksymalnie wykorzystać efekt przestrzenności. Jasne ściany i ażurowe bądź szklane wykończenie pozwolą w wyrafinowany sposób zróżnicować funkcję, zachowując uczucie otwartości.

Alfa - porpozycja aranzacji poddasza z otwartą sypialnią

Ażurowe oddzielenie nie zmniejsza przestrzeni, zapewniając nieco intymności np. w sypialni czy pokoju gościnnym.

 

Aranżacja poddasza to z pewnością ciekawy sposób na wykorzystanie przestrzeni, którą siłą rzeczy otrzymują osoby decydujące się na przekryte stromym dachem domy parterowe. Jest to sposób na rozszerzenie programu domostwa o kilka dodatkowych pomieszczeń, które wymagają jednak pieczołowitej aranżacji. Dla tych, którzy podejmą się przekształcenia przestrzeni pod dachem na cele użytkowe, nagrodą będą ciekawe i klimatyczne wnętrza.
 

Alfa - propozycja aranzacji poddasza na salę kinową

Przykładowa aranżacja poddasza w Alfie na salę kinową