Logo

Jakie są rodzaje ścian?

Kategorie: ściany

Właściwy dobór materiałów oraz technologii wykonania ścian wpływa na energooszczędność i trwałość budynku. Z cegieł, pustaków czy bloczków można wznosić różnego rodzaju przegrody zewnętrzne, a współczesna technologia umożliwia uzyskanie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych zarówno dla przegród jedno -, dwu- jak i trójwarstwowych.

Ściana jednowarstwowa

Technologia budowy ściany jednowarstwowej, ze względu na szybkość wznoszenia oraz ekonomiczność, jest jedną z najpopularniejszych. Konstrukcja złożona jest tylko z muru oraz z tynku elewacyjnego. Do murowania ściany stosowane są pustaki z ceramiki poryzowanej, bloczki z betonu komórkowego czy pustaki z keramzytobetonu wykończone następnie warstwą tynku elewacyjnego, np. cementowo-wapienną lub ciepłochronną. W ścianie jednowarstwowej materiał budowlany pełni jednocześnie funkcję konstrukcyjną i izolacyjną. Ważne jest, aby przy budowie tego rodzaju ściany zachować odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U - nie powinien być on wyższy niż 0,5. Szczególną uwagę należy zwrócić na dodatkowe ocieplenie takich miejsc jak wieńce, nadproża i płyty balkonów

Ściany jednowarstwowe zaleca się murować z materiałów o wysokiej dokładności wymiarowej. Wznoszenie ścian jednowarstwowych należy zlecić wykwalifikowanej ekipie. Dokładność i precyzja murowania jest przy tej technologii kluczowa – ewentualne błędy w sztuce murarskiej mogą przyczynić się do powstawania mostków termicznych.

Ściana wykonana w technologii dwuwarstwowej

Konstrukcja ściany dwuwarstwowej składa się konstrukcji nośnej, oraz warstwy termoizolacji. Do murowania ściany stosowane są takie materiały jak: cegły, pustaki ceramiczne, beton komórkowy, silikaty, keramzytobeton. Jako warstwę ocieplenia stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Ocieplenie może zostać wykonane w technologii ETICS, zwaną dawniej BSO, oraz metodą suchą. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian dwuwarstwowych nie może być wyższy niż o,3.

Ściana trójwarstwowa

Najmniej popularna wśród inwestorów metoda – ze względu na wysokie koszty, trudność w wykonaniu i konieczność stosowania przerw technologicznych. Konstrukcję nośną można wykonać ze wszystkich materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Drugą warstwę stanowi warstwa izolacji oraz pustka wentylacyjna, która odprowadzi skraplającą się wewnątrz ściany parę wodną, chłodzi i wentyluje warstwę zewnętrzną ściany. Zabieg ten zapewnia tzw, „oddychanie„ i odpowiada za właściwy mikroklimat w obiekcie. Trzecia, zewnętrzna warstwa wykonana jest z cegieł elewacyjnych: klinkierowych, licowych bądź silikatowych. Zaletą ściany trójwarstwowej jest pełny komfort cieplny i akustyczny oraz duża trwałość elewacji.
Wadą jest duży ciężar ścian oraz pracochłonność – roboty budowlane muszą być prowadzone w trzech etapach. Wydłuża to czas budowy i wpływa na koszty.

Fot. Solbet

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?
Blog
17 Listopad 2022
Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z
15 Listopad 2022
[artykuł partnera] Budynki, w których mieszkamy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też trwałe i estetyczne. Potrzebujemy do  tego niezawodnych produktów, które będą na
04 Listopad 2022
Choć oczywiście życzymy braku problemów na drodze do budowy własnego domu, to niestety - proces bywa skomplikowany.  Zobacz, jakie usługi oferujemy naszym bezpośrednim klientom. 
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Blog
25 Październik 2022
Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonaln
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść